وایت برد از منظری دیگر

تخته سفید یا وایت برد وسیلهای است دارای سطحی وسيع برای نوشتن. از تخته سفید در مکانهای آموزشی استفاده میشود. برای نوشتن روی تخته سفید از ماژیکهای مخصوص استفاده میکنند. برای پاک کردن نوشته ها نیز از وسیلهای به نام تخته پاک کن، که از یک تکه ابر تشکیل شده است، استفاده میشود. با به وجودآمدن تخته سفید، امروزه کمتر از تخته سیاه استفاده میشود.

انواع تخته سفید ورقهای صمغ با کاغذ ادغام شده که معمولاً روی چوبهای ام دی اف قرار میگیرد و در ابعاد مختلف و کیفیتهای نامعلوم تولید میشود. کیفیت و کارایی این نوع معمولاً به شرکت تولیدکننده ی آن بستگی دارد.

فولاد رنگشده یا آلومینیوم نوع فولادی و آلومینیومی انواع بسیار مختلفی دارد. این نوع سطح بسیار لطیف و تمیز است که بهراحتی تمیز و برروی آن نوشته میشود. در این نوع، ورق فولاد از لایههای مختلفی تشکیل شدهاست که بسته به نوع تولید آن کیفیت تعیین میشود.

پورسلین لعاب دادهشده برروی فولاد پاشیده میشود. این نوع وایتبرد از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و معمولاً از گارانتی مادامالعمر برخوردار است. از این نوع همیشه در صنعتهایی که استفاده ی بسیار بالا دارد، بهره برده میشود. سطح آن ضدخش است، که فقط با موادی مانند الماس خشدار میشود.

جوهر ماژیکها در سطح وارد نمیشود و قابلیت مغناطیسی دارد. این نوع وایتبرد بهدلیل استفاده از مواد باکیفیت و باارزش، از قیمت بسیار بالایی برخوردار است.

تاریخچه

وایت برد توسط مارتین هیت که در جنگ کره عکاس بود اختراع شد. ایده ی این نوع تخته از نوشتن پیامها برروی دیوار کناریِ تلفن گرفته شد. مارتین در هنگام کار با نگاتیوهای فیلم متوجه شد که با ماژیک میشود روی فیلم نوشت و میتوان به راحتی آن را با دستمال خیس پاک کرد. این روش، آغازی برای ساخت اولین وایتبردهای اولیه بود. اولین مدل برای وارد کردن نمونه و پردهبرداری توسط مارتین ساخته شد که شب قبلش نمونه در آتش سوخت و باعث شد که اقای مارتین هیت ایده خودش را به دری-مارک بفروشد، و به این ترتیب آنان وایتبرد را به دنیای آموزشی معرفی کردند.
اولین وایتبردها بسیار گران بودند و از جنس ملامین و بهترین جایگزین تخته سیاه بودند، ولی این نوع تخته زود لکهدار شده و بعد از مدتی به سختی پاک میشوند. لعاب دادن به سطح ورقهای مغناطیسی یک روش جدید بود که بسیار کمک کرد وایتبرد با کیفیت بهتر و باصرفه تولید شود و قیمت آن پایینتر بیاید.

طرز ساخت وایت برد:

انواع تخته سفید ورقهای صمغ با کاغذ ادغام شده که معمولاً روی چوبهای ام دی اف قرار میگیرد و در ابعاد مختلف و کیفیتهای نامعلوم تولید میشود. کیفیت و کارایی این نوع معمولاً به شرکت تولیدکننده ی آن بستگی دارد.فولاد رنگ شده یا آلومینیوم نوع فولادی و آلومینیومی انواع بسیار مختلفی دارد. این نوع سطح بسیار لطیف و تمیز است که بهراحتی تمیز و برروی آن نوشته میشود. در این نوع، ورق فولاد از لایه های مختلفی تشکیل شده است که بسته به نوع تولید آن کیفیت تعیین میشود.پورسلین لعاب داده شده برروی فولاد پاشیده میشود. این نوع وایت برد از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و معمولاً از گارانتی مادام العمر برخوردار است. از این نوع همیشه در صنعتهایی که استفاده ی بسیار بالا دارد، بهره برده میشود. سطح آن ضد خش است، که فقط با موادی مانند الماس خشدار میشود.جوهر ماژیک ها در سطح وارد نمیشود و قابلیت مغناطیسی دارد. این نوع وایتبرد به دلیل استفاده از مواد باکیفیت و باارزش، از قیمت بسیار بالایی برخوردار است.

مزایای استفاده از وایت برد:

تخته سفید را معمولاً به راحتی میتوان برای استفاده به مکان دیگری انتقال داد، که این ویژگی را به ندرت میتوان در تخته سیاه ها دید.تخته سفید در اندازههای گوناگون تولید میشود.

مزیت وایت برد به تخته گچی:

در اواخر دهه ی ۱۹۵۰ و اوایل دهه ی ۱۹۶۰ میلادی اولین وایتبردها در بازار پخش شد؛ ولی این موضوع حدود ۳۰ سال طول کشید تا عملاً وارد کلاسهای درسی شود. در اوایل سال ۱۹۹۰، گرد و خاکِ پخش شده از گچ تخته سیاه باعث آلرژی و بیماریهای ریوی میشد، و همین امر باعث تسریع در ورود وایتبرد به کلاسهای درس شد.

انواع وایت برد:

وایت برد مخصوص دیتا پروژكتور(جایگزین پرده نمایش ، دو منظوره)

وایت برد شیشه ای ( فریم MDF وآلومینیوم)

وایت برد مخصوص آموزش موسیقی (دارای 5خط حامل)

وایت برد های دورو

وایت برد مغناطیسی

وایت برد لولایی

ماژیک وایت برد :

ماژیکهای وایت برد حساسیت زا نیستند و مواد گچیِ آلاینده که باعث آسم و آلرژی میشوند ندارند.ویدئو پروژکتور به راحتی برروی وایتبرد استفاده میشود و این امکان را به کاربر میدهد که از ماژیک برای ویرایش یا علامتگذاری استفاده کند.

 ماژیک وایتبرد بسیار راحت در دست قرار میگیرد. این کمکِ بسیار خوبی برای معلولان از ناحیه ی دست یا کسانی است که دچار بیماری در دستانشان هستند. بهعلاوه، در مقایسه با تخته سیاه، به انرژی کمتری برای نوشتن برروی تختهسفید نیاز است.

مانند تخته سیاه، تخته سفید باعث استفاده ی کمتر از کاغذ میشود.در مقایسه با تنوع رنگ گچهای تخته سیاه، عملاً تنوع رنگ ماژیکهای تخته سفید بسیار بیشتر است.

مروري بر کارکرد ماژيک وايت برد:

درون ماژيک وايت برد مخلوطي از جوهر رنگ و حلال مخصوص وجود دارد، که حلال معمولا نوعي الکل مخصوص براي ميکس شدن با جوهر است. اين مخلوط بعدا بصورت يک لوله نازک مويرگي نوگ ماژيک را تغذيه مي کند.هنگامي که مخلوط جوهر و حلال بروي سطح Board قرار گرفت حلال به سرعت بالايي تبخير شده و جوهر بصورتي که تبديل به پودر شده است بروي سطح برد قرار ميگيرد. به همين دليل در خارج از ايران به اينگونه ماژيک ها "ماژيک هاي خشک يا خشک کننده" Dry-Marker گفته مي شود.

ماژيک وايت برد کي تمام مي شود؟

بر خلاف خودکار جوهري معمولي که وقتي جوهر تمام شد بي مصرف مي شود و آن را بايد دور ريخت. اما در ماژيک وايت برد اين موضوع بستگي به نسبت جوهر و حلال موجود در آن است يعني اگر جوهر در ماژيک باشد و حلال ماژيک تمام شده باشد ماژيک مثل روز اولش کار مي کند ولي وقتي بروي سطح برد وايت برد نوشته ميشود در هنگام پاک کردن جوهر به علت نبود حلال بر سطح وايت برد پخش شده و کمک به کل سطح وايت برد پخش مي شود. اين موضوع باعث کدر شدن سطح و در مدت طولاني باعث سخت پاک شدن ماژيک هاي وايت برد مي شود.

به همين دليل ما توصيه مي کنيم وقتي ماژيک وايت برد به اين صورت در آمد سريعا آن را دور ريخته . نگذاريد افراد ديگر از آن استفاده کنند و باعث بيشتر شدن مشکلات پاک شدن سطح وايت برد و کدري بيشتر مي شود.

کيفيت ماژيک وايت برد

اين موضوع که کدام برند بهترين ماژيک وايت برد دشوار است، ولي در طي سال هاي اخير به علت مشکلات ارزي سطح کيفي ماژيک هاي وايت برد بسيار بسيار پايين آمده است اين کار باعث مشکلات براي مصرف کننده و توليد کننده هاي وايت برد در ايران شده است.

در حال حاضر ماژيک هاي موجود در بازار به علت تقلبي بودن بسيار بالا انتخاب ها را خيلي سخت مي کند ولي ماژيک هاي مرغوب را مي توان با ساخت مويرگ هاي داخلي و سطح ميزان مناسب جوهر و حلال انتخاب کرد و توصيه ما به اين است از مراکز معتبر فروش لوازم و تحرير ماژيک هاي خود را خريداري فرماييد. انتخاب برند، قيمت مناسب و در دسترس بودن ماژيک خوب از عوامل کليدي در خريد ماژيک وايت برد است.

تخته پاک کن وایت برد

استفاده از تخته پاک کن مخصوص تخته وايت برد:

در حال حاضر تخته پاک کن هاي وايت برد مختلفي در بازار موجود است که همگي آنها قابل استفاده بوده تا هنگامي که سطح آنها نرم بوده و آسيب جدي به آن وارد نمي شود مانند خش بالا به علت زخيم بودن.در آخر اينکه هر نوع تخته پاکني مثل دستمال کاغذي، گردگير و ... پاک مي کنيد موضوع بسيار مهم اين است که پاکن وايت برد تميز باشد و هيچ راه ديگري وجود ندارد اگر پاک کن شما کثيف باشد سطح تخته وايت برد باز هم کثيف مي ماند اگر تميز نباشد.

تمیز کردن وایت برد:
روش تمیز و براق کردن تخته وایت برد:

وایت بردها بدلیل درخشان بودن و بهتر نشان دادن مطالب و همچنین خواناتر بودن آن ارجحیت بیشتری نسبت به گچ و تخته سیاه پیدا کرده بطوریکه در کلیه مطالب تخته سیاه کاملا برداشته شده و تخته های وایت برد جای آن را گرفته اند بنابراین در مطلب زیر راه و روش براق کردن وایت بردها برای شما گذاشته شده تا وایت بردها دوام بیشتری پیدا کنند.

وسایل مورد نیاز:

تخته پاک کن

دستمال کاغذی لولهای

ژل ضدعفونی کننده دست

دستمال مرطوب الکلدار

اسپری تمیزکننده

الکل

آب

۱- با استفاده از تخته پاککن ابتدا کل سطح وایتبرد را تمیز کنید.

۲- ژل ضدعفونیکننده را پشت دستمال کاغذی (لولهای) بریزید و کل تخته را با آن تمیز کنید. الکل موجود در ژل به از بین رفتن لکهها کمک میکند.

۳- با دستمال مرطوب الکلدار، سطح وایتبرد را تمیز کنید. سپس دستمال کاغذی خشک را روی تخته بمالید.

۴- برای پاک شدن خطوط مقاوم، از اسپریهای تمیزکننده دارای الکل (استاندارد) و دستمال کاغذی استفاده کنید.

۵- با مقدار مساوی آب و الکل، محلول درست کنید. دستمال کاغذی را داخل آن فرو برده و وایت برد را تمیز کنید.

۶- دستمال را محکم روی خطوط مقاوم فشار دهید. در این مرحله، دستمال باید کاملا مرطوب و آغشته به الکل باشد.

۷- بگذارید وایتبرد قبل از استفاده مجدد دو ساعت در هوای آزاد خشک شود. ممکن است در اثر تماس به ظاهر خشک شده باشد اما برای کاملا خشک شدن به چند ساعت زمان نیاز دارد.

نکته

– قبل از پاک کردن تخته، بگذارید جوهر ماژیک ۱۰-۸ دقیقه خشک شود چون پاک کردن جوهر خیس، لکه به جا میگذارد.

– هرگز با خودکار یا ماژیک معمولی روی وایتبرد ننویسید. تنها از ماژیک مخصوص استفاده کنید.

نگهداری از وایت برد:
تخته هاي کثيف "Dirty Boards"

در طول استفاده از تخته وايت برد سطح برد کم کم کثيف و گرد و خاک باعث مي شود سطح آن با برخورد جوهر ماژيک کدر تر و تيره مي شود، راهکار اين موضوع تميز نگهداشتن سطح در تمامي روز است. علت اين موضوع سطح بالاي خاک و گرد و غبار بالا در کشور ما ايران است که اگر تميز نباشد با جوهر ميکس شده و پاک کردن دچار مشکل ميشود. ما توصيه مي کنيم از روش تميز کردن و نگهداري وايت برد ها استفاده کنيد که هميشه تخته وايت بردي تميز داشته و اگر جوهري بروي سطح سخت پاک شد شما سريع به اين موضوع پي مي بريد.

لک ماژيک هاي وايت برد و سطح کثيف تخته برد ها
شايع ترين دلايل لک ماژيک هاي وايت برد بروي سطح وايت برد:

استفاده از ماژيک هاي تمام شده و نا مرغوب، هنگامي که ماژيک شروع به سخت پاک شدن و ايجاد لک هنگام استفاده بروي سطح وايت برد شد شما بايد سريع آن را دور ريخته و يا اگر ماژيک را تازه خريده ايد آن را تعويض کنيد. اين موضوع اگر رعايت نشود کل سطح تخته سفيد برد لک پخش ميشود و باعث کثيفي و کدر شدن کم کم وايت برد مي شود.

آلودگي سطح وايت برد و استفاده از روش هاي نا مناسب تميز کردن وايت برد باعث خيلي مشکلات بروي ورق وايت برد مي شود. در هنگام تميز کردن سطح وايت برد ابتدا آب و صابون را ميکس کرده و با دقت بالا طوري که آبي از آن وارد سطح هاي ديگر و قسمت هاي وايت برد نشود تميز نموده و طوري که آب در کمترين حد ممکن باشد. سپس با کهنه و يا پارچه اي نم دار سطح آن را از صابون پاک کرده و بعد با پارچه اي ديگر به خشک کردن آن پرداخته، حتما از پارچه هاي تميز استفاده کنيد فکر کنيد سطح مانيتور يا تلويزيون را داريد تميز مي کنيد.

اگر سطح کاملا پاک و تميز نباشد باعث مي شود استفاده از ماژيک و تخته پاک کن کثيفي بيشتري ايجاد کند و به مرور کيفيت ورق وايت برد را از بين ببرد.

استفاده از محصولات و اسپري هاي تميز کننده سطح وايت برد

اينگونه محصولات از فرمول هاي  مختلفي استفاده و توليد مي شود و در هنگام استفاده و پاک کردن لک ها بستگي به نوع ماژيکي که استفاده شده امکان نتيجه هاي گوناگوني را به شما ميدهد. شما بايد حتما بعد از استفاده از اين نوع مواد سطح وايت برد را دوباره با پارچه اي نم دار و بعد خشک تميز کرده، اين به اين علت است بعد از پاک شدن رد ماژيک ها امکان به جاي ماندن رد آنها خيلي زياد است به همين دليل بايد دوباره تميز شوند.

مشکلات متداول ديگر

مشکل وايت برد ها اين است که تميز کننده خودکار ندارند به همين دليل تميز و نگهداري وايت برد ها از اهميت بالاي برخوردار است و اين روند بر طول عمر وايت برد ها را بالا مي برد. تجربه به ما نشان داده است که اکثر مشکلات مربوط به ماژيک وايت برد نا مناسب غير استاندارد و يا اتمام ماژيک ها است و سطح ورق وايت برد فقط نياز به نگهداري و تميز کردن مناسب دارد و يا عدم اين کار است.

در بعضي مواقع بعضي مشتريان بدون اينکه سطح پلاستيکي محافظ ورق وايت برد را فراموش مي کنند بر دارند و باعث مشکلاتي از اين قبيل مي شوند.اشکالات ورق وايت برد بسيار بسيار پايين بوده و در مواقعي 1 در 100000 ورق مشکل فني بوجود مي آيد.

توصيه هاي عمومي

فقط از ماژيک هاي مرغوب مخصوص وايت برد استفاده کنيد.

هميشه بعد از استفاده ماژيک وايت برد اجازه دهيد که جوهر بعد از معمولا چند ثانيه بطور کامل خشک شود و سپس پاک کنيد، اين کار مانع پخش شدن لکه جوهر بروي صفحه وايت برد مي شود.

هميشه بعد از استفاده از ماژيک وايت برد و يا اگر از ماژيک استفاده نمي کنيد درب هاي آنرا بگذاريد، اين کار باعث طولاني شدن عمر ماژيک وايت برد مي شود.

امروزه به علت گراني ارز و مواد اوليه ماژيک هاي وايت برد تقلبي با اسم و نشان هاي مختلف جهاني وارد بازار شده اند که تشخيص اصل بودن و مرغوب بودن آنها بسيار سخت است، ما به شما توصيه ميکنيم از مراکز و فروشگاه هاي معتبر ماژيک هاي خود را تهيه کنيد.

در هنگام پاک کردن هميشه از تخته پاک کن هاي مخصوص وايت برد، پارچه هاي نرم، و يا دستمال کاغذي نرم استفاده کنيد. همچنين اگر از تخته پاک کن استفاده مي کنيد اين نوع پاک کن ها بايد بطور منظم تميز و يا تعويض شوند تا به ورقه وايت برد آسيب نرسانده و در دراز مدت استفاده اي بهينه از آن داشته باشيد.

اگر ماژيک وايت برد در هنگام پاک شدن بطور مداوم جوهر پس مي دهد، اين نشان تمام شدن، يا تعويض و بيشتر مواقع نا مرغوب بودن ماژيک وايت برد را نشان مي دهد.

از ماندن ماژيک وايت برد بطور طولاني مدت بروي تخته وايت برد جلوگيري کنيد، با اين کار گرد، خاک و هر نوع آلودگي ديگر منطبق با محل نگهداري وايت برد با جوهر ماژيک ادقام مي شود و جوهر به سختي از وايت برد پاک مي شود.

نگهداري ورق وايت برد

اگر از وايت برد به درستي استفاده کنيد، تنها به حداقل نگهداري نياز خواهيد داشت. با استفاده از ماژيک هاي مرغوب مخصوص وايت برد و استفاده منظم تخته پاک کن مخصوص و تميز وايت برد با پارچه نرم ورق وايت برد تميز خواهد ماند.

در حالت ايده آل وايت برد بايد بطور روزانه با استفاده از پارچه نرم تميز، تخته پاک کن تميز و يا دستمال کاغذي در انتهاي هر روز کاري تميز و پاک شود. اگر اين کار عملي نيست، پاک کردن وايت برد بايد در اولين فرصت بعدي انجام شود تا از کدر شدن و رنگ گرفتگي جلوگيري شود.

زمان دقيقي وجود ندارد تا به چه مدت ماژيک مي تواند بروي وايت برد بماند و به سختي پاک شود. اين بسته به شرايط از قبيل نوع ورق وايت يرد، ماژيک، محيط نگهداري از نظر دما و هوا دارد. در آخر هرچه مدت ماژيک بروي سطح وايت برد طولاني تر باشد پاک کردن آن بمراتب سخت تر خواهد بود.

تميز نگهداشتن سطح وايتبرد و تميز کردن ساده تخته وايت برد

تميز نگهداشتن وايت برد بطور منظم يک توصيه بسيار مهم است، با اين کار سطح وايت برد از هر نوع جوهر گرفتگي، گرد وخاک، چربي و آلودگي هاي ديگر در امان خواهد بود.

اگر شما از وايت برد بطور مداوم "مراکز آموزشي، دانشگاه ها، مدارس و ..." استفاهد مي کنيد به نکات ذيل توجه کنيد:

وايت برد را با پارچه و پاک کن تميز خشک پاک کنيد.

استفاده از ماژيک هاي وايت برد الکل دار براي پاک کردن کدري جوهر هاي باقي مانده. با استفاده از اسپري پاک کنندگي وايت برد مهرگان مقداري از لکه هاي باقي مانده قبلي از بين خواهد رفت. اگر باز با تميز کردن و لکه گيري مشکلي بوجود آمد با ما تماس بگيريد.

وقتي لکه هاي بالا از بين رفت پارچه اي نرم را با آب گرم  و مايع ظرفشويي ريکا ميکس کنيد بطوري که قطره آب از پارچه بيرون نيايد و فقط بطوري خيس باشد فقط سطح ورق وايت برد را تميز کرده و از انتقال آب به نقاط ديگر به وايت برد جلوگيري کنيد چون باعث رطوبت سطح چوبي وايت برد شده و به وايت برد شما آسيب جبران ناپذيري وارد مي کند.

حالا که سطح ورق وايت برد پاک و تميز شده است، با پارچه اي خيس شده با آب گرم بدون ريزش آب سطح ورق وايت برد را پاک کنيد که هرگونه مواد ريکا و شوينده از سطح ورق پاک شود.

در آخر سطح تميز شده وايت برد را با پاچه اي تميز و نرم پاک کنيد، اين عمل باعث مي شود که سطح کاملا خشک و قابل استفاده مجدد شود.

لطفا توجه داشته باشيد

لطفا قبل از استفاده از مواد شوينده ظرفشويي "ريکا" آن را در قسمتي کوچک از سطح وايتبرد امتحان کنيد تا شک و ترديدي در استفاده از آن نباشد.

تحت هيچ شرايطي از اسکاچ، سيم هاي ظرفشويي و هرگونه پارچه مانند ظخيم استفاده نکنيد، اين کار باعث از بين رفتن سطح ورق وايت برد شده و خاصيت پاکنندگي حود را از دست مي دهد.

در هنگام اين عمليات فقط سطح ورق وايت برد را تميز کنيد و از آب گرفتگي و وارد شدن آب به ديگر نقاط وايت برد جلوگيري کنيد.

تميز کردن بيش از حد در پاره اي از موارد باعث از بين رفتن خاصيت وايت برد مي شود، پيدا کريد راه مناسب براي نگهداري منظم و تميز از وايت برد بسته به نوع ورق وايت برد در دراز مدت دارد.

تکنولوژی در وایت برد ها:
تخته سفید چیست؟ برد هوشمند چیست؟

واژه «تخته سفید» بیانگر اختراع سطح پایین یک تخته با سطحی شیشه‌ای و سفید رنگ است که می‌توان با استفاده از ماژیک‌های مخصوص، مانند نوشتن با گچ روی یک تخته سیاه، بر روی آن نوشت. در حال حاضر تخته سفید در بسیاری از کلاس‌های درس جایگزین تخته‌‌های گچی قدیمی شده است. تخته‌های دارای فن‌آوری سطح بالا، آن‌هایی هستند که با اتصال به رایانه امکان تعامل کاربر با تخته را فراهم می‌کنند. همچنین تخته سفید اینترنتی یک فضای تعاملی آنلاین در دنیای مجازی می‌باشد. هر یک از این سه نوع تخته سفید بر روی چگونگی نمایش اطلاعات تاثیرگذار بوده‌اند.

تخته سفید با فن‌آوری سطح پایین

می‌توان بر روی تخته‌های سفید، مانند تخته سیاه، مطلبی نوشت و یا آن‌ها را پاک کرد. این نوع از تخته‌های سفید در اندازه‌های گوناگون عرضه شده است. نوع کوچک‌تر آن به راحتی در میز دانش آموزان جای می‌گیرد در حالی‌که تخته‌های بزرگ‌تر برای نصب بر روی دیوار دفتر کار و یا کلاس درس مناسب هستند. برای نوشتن بر روی آن‌‌ها، به جای استفاده از گچ، باید از ماژیک‌های قابل پاک شدن و مخصوص تخته‌های سفید استفاده کرد. سایر ماژیک‌ها ممکن است به خوبی ننویسند و پاک نشوند و به سطح تخته آسیب برسانند. دلیل استفاده از ماژیک‌های قابل پاک شدن، تولید غبار گچ و ایجاد مشکلات تنفسی و حساسیت است. این ماژیک‌ها بدون نقص هم نیستند. آن‌ها بویی تولید می‌کنند که ممکن است باعث اذیت شدن افراد شود.

تخته سفید تعاملی یا برد هوشمند

سطح تخته سفید تعاملی یا برد هوشمند نه تنها برای نوشتن با استفاده از ماژیک مناسب است بلکه کاربر می‌تواند با لمس آن با تخته ارتباط برقرار کند. تخته سفید تعاملی برای ایجاد ارتباط به نرم‌افزارهای ویژه، رایانه و ویدئو پروژکتور نیاز دارد. زمانی که تمام این امکانات وجود داشته باشند می‌توان تعامل را شروع کرد. برای مثال راه‌های گوناگون تعامل با تخته سفید شامل دریافت نکات، ویدئوها و سایر تصاویر و استفاده از اینترنت (درصورتی که کامپیوتر قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد) است.

وایت برد هوشمند(اسمارت برد) یکی از تجهیزات نوین آموزشی می باشد که جایگیزین وایت برد  معمولی در مراکز آموزشی ،دانشگاهها و سالنهای کنفرانس گردیده است . برد هوشمند ابزاریست که به شما این امکان را می دهد مطالب خود را بصورت مولتی مدیا در کلاسهای و جلسات ارائه نمایید. کار کردن با وایت برد الکترونیکی بسیار ساده و همانند وایت برد معمولی میباشد با این تفاوت که در بردهوشمند شما می توانید مطالب و فایلهای ذخیره شده در کامپیوتر خود را نمایش داده و در آن تغییرات اعمال نمایید.

کمپانی Disk King Technology یکی از کمپانی های پیشتاز در طراحی و تولید تجهیزات کمک آموزشی و صفحات لمسی همانند وایت برد هوشمند می باشد که وایت برد الکترونیکی خود را بنام VOSA Board  به بازار عرضه می نماید.این کمپانی در طراحی برد هوشمند ، از تکنولوژی نوین بهره گرفته و وایتبرد هوشمند خود را در سه مدل که هر کدام دارای  تکنولوژی متفاوتی در ساخت و تولید می باشند به بازار عرضه نموده است .

وایت برد تعاملی یا (Interactive White board (iwb  صفحه کامپیوتر را که توسط پروژکتور بر روی پرده ، نمایش داده شده است را لمسی می‎کند و می‎توان تنها با لمس کردن (به وسیله انگشت یا قلم مخصوص) روی تصویر کار کرد . می‎توانید بدون استفاده از کیبورد و ماوس به مدیریت اطلاعات و نرم‎افزار‎های مختلف سیستم بپردازید ، عکس و ویدئو نمایش دهید ، روی محتوا های مختلف یادداشت بنویسید یا قسمت‎های مختلف یک متن را هایلایت کنید. یک برد هوشمند در واقع یک صفحه کامپیوتری بزرگ است که به لمس حساسیت دارد

این فرآیند را در واقع ۳ دستگاه انجام می دهند:

۱)کامپیوتری که خروجی تصویرش به پروژکتور متصل است

۲)پروژکتوری که تصویر کامپیوتر را روی برد هوشمند پخش می کند

۳)برد هوشمندی که با پورت USB به کامپیوتر متصل است

بردها معمولا به دیوار متصل می‎شوند یا پایه دارند.

کاربرد برد هوشمند:

اولین برد هوشمند در سال ۱۹۹۱ تولید شده است. در ابتدا برای استفاده در تجارت و نمایش ایده‎ها و ضبط جلسات ایجاد شدند، اما با توجه به امکانات و کاربردهای گوناگونی که داشتند و چون دستگاه‎های بسیار منعطفی بودند، کاربردهای فراوانی پیدا کردند. امروزه استفاده از وایت برد هوشمند که برد الکترونیکی یا اسمارت‎برد نیز نامیده می‎شوند، در بسیاری از مراکز آموزشی در همه سطوح آموزشی از مهدهای کودک تا دانشگاه‎ها و نیز در سالنهای کنفرانس رایج گردیده است. با توجه به فعالیت چشم‎گیر سازمان آموزش و پرورش ، مدارس زیادی به این تخته سیاه‎های مدرن مجهز شده‎اند . استفاده از نرم‎افزارها و محتواهای آموزشی مخصوص بردهای هوشمند ، کاربرد آنها را افزایش داده و کمک شایانی به موفقیت بردهای هوشمند نیز کرده است .

برد های هوشمند، امکانات آموزشی بسیار متنوعی را ایجاد می‎کنند. استفاده از برد هوشمند، محیط کلاسها را تعاملی و مهیج می‎کند، عملکرد دانش‎آموزان را بهبود می‎دهد، همکاری و تعامل دانش‎آموزان را بالا می برد، فرآیند یادگیری دانش آموزان را بسیار سریع تر می کند و شور و شوق فراوانی به کلاس می آورد . اگرچه در محیط های زیادی از همه پتانسیل آنها استفاده نمی‎شود و در موارد فراوانی بجای تخته سیاه‎های مجلل از آنها استفاده میشود.

علاوه بر محیط های آموزشی، نمونه‎های بسیار کوچکی از کاربردهای متنوع این بردها را می توان در جلسات کاری، کارهای تیمی، مربی‎گری حرفه‎ای ورزش و… هم نام برد .

برد هوشمند برای تحصیلات عالی

یک برد هوشمند ابزاری آموزشی است که به تصاویر کامپیوتری امکان نمایش بر روی برد را با استفاده از یک پروژکتور دیجیتال می‎دهد. از این رو آموزگار می‎تواند با استفاده از انگشتش به عنوان موس، عناصر موجود بر روی برد را مستقیما دستکاری کند. آیتم‎ها می‎توانند درگ، کلیک و کپی شوند و مدرس می‎تواند با دست یادداشت کند؛ یادداشتی که می‎تواند به متن تبدیل شده و ذخیره شود.

این دستگاهها ابزاری قدرتمند در کلاس درس هستند که تعامل و همکاری را به سخنرانی و آموزشهای گروهی اضافه می‎کنند؛ آنهایی که امکان یکپارچه‎سازی محتوای رسانه را در آن به ‎وجود می‎آورند. آنها با ابتکار در عمل محدوده وسیعی از فرصت‎های یادگیری را بوجود می‎آورند. اگرچه در خیلی از محیط‎ها از آنها تا نهایت پتانسیل‎شان استفاده نمی‎شود و در خیلی از موارد آنها به عنوان تخته سیاه‎های روشن عمل می‎کنند.

هم اکنون این نوع وایت برد در مدرسه‎های انگلستان رایج است اما دانشگاهها به راحتی این فناوری را قبول نمی‎کنند. اصولا آنها برای استفاده در تجارت جهت نشان دادن مفاهیم و گزارشات ملاقات‎ها گسترش یافته‎اند. اگرچه آنها یک ابزار کاملا انعطاف‎پذیری‎اند که می‎تواند توسط هر دو کودکان دبستانی و فارغ التحصیلان دانشگاهی مورد استفاده قرار گیرد.

یک برد هوشمند می‎تواند مقرون به صرفه باشد. این فناوری این که چگونه یک رایانه می‎تواند برای یک کلاس درس انگیزه یادگیری به وجود آورد را، نشان می‎دهد. استفاده از این دستگاه از نظر اقتصادی از تجهیز کردن یک اتاق IT یا فراهم کردن یک لپ‎تاپ برای هر دانش‎آموز به صرفه‎تر است.

نمونه‎هایی از ویژگی‎های حاصل از استفاده از برد هوشمند:

اضافه کردن حاشیه‎نویسی

برجسته کردن نوشته

اضافه کردن یادداشت‎ها و طرح‎ها و سپس ذخیره آنها جهت چاپ و به اشتراک گذاشتن یا الحاق به محیط یادگیری مجازی

نمایش تصاویر و ویدئوهای آموزشی در تالار سخنرانی. شما می‎توانید به بخش‎هایی برچسب بزنید یا قسمت‎هایی از یک تصویر را برجسته کنید.

نشان دادن محتوای موجود بر روی یک وب‎گاه در یک فعالیت معلم محور

تعامل در تمرین

در مطالعات ورزشی، شما می‎توانید یک رویداد را ضبط کنید سپس مربی می‎تواند ویدئو را در قسمت مشخصی متوقف کرده و آن را با ترسیم آنچه بازیکنان باید انجام دهند به نمایش بگذارد

برد هوشمند به عنوان یک ابزار آموزشی

این نوع ابزار، آموزشهای خلاقانه را ارتقا می‎دهد و دانش‎آموزان را به کسب اطلاعات برمی‎انگیزد.

تدریس با یک برد هوشمند برای سخنرانان امکان کار با مدل‎های متفاوت یادگیری را فراهم می‎سازد:

شاگردان شروع می‎کنند به لمس و حرکت دادن چیزهایی که پیرامون برد وجود دارند. آنها همچنین می‎توانند یادداشت برداشته و بخش‎هایی از آن را برجسته سازند.

شاگردان از دیدی واضح از انچه بر روی برد اتفاق می‎افتد برخوردارند.

شاگردان می‎توانند در بحث کلاسی شرکت کنند.

تعامل در تمرین

در مطالعات پزشکی، سخنران می‎تواند یک پاراگراف یا تصویری از بخشی از بدن را نشان دهد سپس آنها می‎توانند تصویر را با اضافه کردن برچسب جهت نمایش جنبه‎های کلیدی تفسیر کنند. ترسیم نهایی می‎تواند ذخیره شده و به دانش‎آموزان داده شود و یا در سیستم VLE دانشگاه آپلود شود.

تدریس تعاملی

معلم می‎تواند دانش‎آموزان را صدا بزند تا خودشان از برد هوشمند استفاده کنند. سخنران می‎تواند پشت رایانه بنشیند در حالی که دانش‎آموزان جلوی وایت‎برد ایستاده‎اند و در کلاس پیشنهادات و نظرات رد و بدل می‎شوند.

تعامل گروهی

بردهای هوشمند بحث گروهی و مشارکت را ارتقا می‎دهد. آنها ابزار موثری برای اهل تفکر و ایده هستند چون یادداشت‎های برداشته شده بر روی صفحه نمایش می‎توانند به متن قابل ویرایش تبدیل شده وذخیره ‎شوند تا بعدا به اشتراک گذاشته و پخش شوند. آنها یک ابزار ایده‎آل برای کارهای گروهی کوچک و یادگیری‎های مشارکتی محسوب می‎شوند چون دانش‎آموزان می‎توانند دور تخته جمع شوند و نظراتشان را بیان کنند و سپس کارشان را ذخیره کرده تا در یک شبکه یا توسط پست الکترونیکی به اشتراک بگذارند.

تعامل در تمرین

بردهای هوشمند برای نمایش نرم‎افزار با هر ترتیبی ایده‎آل‎اند. ارائه‎دهنده می‎تواند نرم‎افزار را بر روی برد به اجرا در‎آورد و با آن توسط انگشتش در ارتباط باشد و ویژگی‎ها و ابزارهای نرم‎افزار را به شمار زیادی از دانش‎آموزان نشان دهد. بخش‎هایی از آن می‎تواند برجسته شده و حاشیه‎نویسی اضافه شود.

چگونه برخی از ویژگی‎های آموزشی یک برد هوشمند را استفاده کنیم؟

هر برنامه‎ای که بر روی رایانه شما اجرا می‎شود، می‎تواند بر روی یک برد هوشمند مورد استفاده قرار گیرد. شما می‎توانید در اینترنت جستجو کنید، یک پرونده متنی را حاشیه‎نویسی کنید یا بخشی از نرم‎افزار را نشان دهید.

ما نگاهی به برخی از ابزارهای مفید برای تدریس در سطح دانشگاهی با استفاده از برد هوشمند می‎اندازیم.

Screen shade (سایه‎انداز روی صفحه نمایش)

Spotlight (نور افکن)

Magnifier (ذره بین)

Calculator (ماشین حساب)

Pointer (اشاره گر)

 

Transparency (شفافیت) میزان تیرگی پس‎زمینه را کنترل می‎کند. Shape (شکل) برای شما قابلیت تغییر ناحیه متمرکزشده از یک دایره گرفته تا یک چهارگوش یا یک ستاره به وجود می‎آورد. Exit (خروج) به شما امکان بستن نورافکن را می‎دهد.

Magnifier (ذره‎بین) ناحیه مشخصی از صفحه نمایش را بزرگنمایی می‎کند؛ ناحیه‎ای که می‎تواند زمانی که شما می‎خواهید یک دید نزدیک از صفحه گسترده یا آدرس وب را نمایش دهید، مفید واقع شود. سخنران از پنجره‎ای کوچک جهت نمایش اینکه کدام بخش از از صفحه نمایش بزرگنمایی شود استفاده می‎کند، در حالی که پنجره بزرگ اطلاعات انتخاب شده را نمایش می‎دهد. پنجره کوچک را در اطراف حرکت دهید تا بر روی ناحیه متفاوتی از صفحه نمایش متمرکز شوید.

انتخاب گزینه calculator (ماشین حساب) ماشین حساب موجود در رایانه‎تان را باز می‎کند.

Pointer (اشاره‎گر) امکان برجسته کردن نواحی کلیدی را برای شما بوجود می‎آورد. شما می‎توانید اشاره‎گر را در اطراف تا ناحیه‎ای که متمایل هستید برجسته کنید، درگ کنید. با دوبار کلیک کردن اشاره‎گر آن را حذف می‎کند.

نوار ابزار screen capture به شما امکان عکس گرفتن از صفحه نمایش‎تان را می‎دهد. نرم افزار هوشمند Notebook به صورت خودکار تصویر گرفته شده را باز کرده و به نمایش خواهد گذاشت.

نمونه کاربرد در یک کلاس درس

معلم درس جغرافی، نقشه همسایه‎های ایران را نمایش می‎دهد و قسمت‎های مختلف نقشه را هایلایت می‎کند و در مورد آن‎ها توضیحاتی می‎دهد. سپس استاد می‎تواند از دانش‎آموزان بخواهد خودشان بیایند و با تخته هوشمند کار کنند. استاد می‎تواند پشت کامپیوترش بنشیند و دانش آموز پای تخته باشد و همه دانش آموزان در مباحث شرکت کنند.

نمونه کاربرد در یک تیم ورزشی

مربی یک تیم فوتبال در اتاق باشگاه، فیلم بازی بازیکنان را پخش می‎کند، در جاهایی که لازم است فیلم را متوقف کند، روی بازیکن خاصی علامت می زند ، بازیکن خاصی از حریف را هایلایت می‎کند و در مورد حرکت بازیکنان صحبت می‎کند و بازیکنان در جلسه شرکت می‎کنند . مربی بعد از بررسی بازی، فیلمی که پخش شده با حاشیه‎هایی که نوشته و علامت‎هایی که روی زمین زده را ذخیره می‎کند و به بازیکنان می‎دهد.

نمونه کاربرد در یک کلاس پزشکی

استاد در یک کلاس پزشکی، عکسی از قسمتی از بدن را نشان می دهد. حاشیه‎ای در کنارش می‎نویسد ، برچسب‎هایی را اضافه میکند و قسمت‎های کلیدی را مشخص می‎کند. طرح نهایی که شامل یادداشت‎ها و علامت‎هاست را ذخیره کرده و برای دانشجویان پرینت می‎گیرد و یا در سایت دانشگاه آپلود می‎کند.

نمونه کاربرد در معرفی امکانات یک نرم‎افزار

فردی که نرم‎افزار را قرار است معرفی کند، نرم‎افزار را بر روی تخته هوشمند اجرا می‎کند و با انگشت خود با آن کار می‎کند، قابلیت‎های مختلف نرم‎افزارش را اجرا می‎کند و به تعداد زیادی از حضار نمایش می‎دهد. نرم افزارهای مشابه را هم اجرا می‎کند و برتری‎های نرم‎افزار خودش را نشان می‎دهد. فیلم مقایسه را ذخیره می کند و در اختیار حضار قرار می‎دهد .

نمونه کاربرد در تعامل گروهی یک تیم کاری

کارمندان شرکت دور هم جمع می‎شوند. موضوع جلسه، بررسی دلایل افزایش فروش در دوره آبان ماه است. کارمندان دلایلی که به نظرشان می‎رسد را ارائه می‎دهند. ایده‎ها و نظرات مختلف روی نمودار نوشته می‎شود. نمودار ماه‎های گذشته نمایش داده می‎شود. برای کمک به فهم موضوع، قسمتی از کتابی که در مورد روش‎های افزایش رضایت مشتریان است، نمایش داده می‎شود و قسمت‎های مهم آن هایلایت می‎شوند . تصویر نهایی را ذخیره می‎کنند که بعدا از طریق شبکه و ایمیل به اشتراک گذاشته شود.

لازم به یادآوری است که دستگاه‎هایی با نام کیت‎های هوشمندساز و یا سنسورهای هوشمندساز هم وجود دارند که می‎توانند تخته‎های معمولی را هوشمند یا در واقع لمسی کنند. درمورد این ابزارها و امکانات و کاربردهای مختلف بردهای هوشمند در مقالات بعدی صحبت خواهیم کرد .

بردهای هوشمند ، امروزه به عنوان یک ابزار قدرتمند در کلاسهای درسی مورد استفاده قرار میگیرند، استفاده از بردهای هوشمند  به تعاملی کردن و مشارکت بیشتر دانش آموزان در کلاس کمک می کند و بسیاری از تولید کنندگان نرم افزارهای آموزشی و محتوای درسی، برنامه ریزی خود را بر پایه استفاده از بردهای هوشمند تعاملی بنا کرده اند ، زیرا به این نتیجه رسیده اند که ارائه و انتخاب دروس آموزشی توسط  بردهای هوشمند ضمن ایجاد یک رابطه تعاملی قوی تر نسبت به سیستم های سنتی و قدیمی، سطح فراگیری دانش آموزان و جذابیت کلاسهای درس را به نحو چشمگیری افزایش میدهد .
این دستگاه ها در واقعه یک وایت برد الکترونیکی هوشمند هستند که به صورت رابط بین کامپیوتر و پروژکتور عمل میکند . بدین صورت که تصاویر کامپیوتر توسط پروژکتور، روی برد نمایش داده می شود و سپس به سادگی و با اشاره قلم امکان نوشتن و دسترسی به نرم افزارهای کامپیوتر فراهم می گردد .
تخته هوشمند جایگزین مناسب وایت بردهای معمولی می باشد که امکان ذخیره مطالب برروی کامپیوتر را فراهم می کند .
در این راستا " شرکت گلدویژن" جهت رشد و تعالی بخش آموزشی کشور، نسل جدید بردهای هوشمند Acer  را  با بالاترین استانداردهای روز دنیا و بعنوان یکی از با کیفیت ترین و تعاملی ترین بردهای هوشمند ارائه می دهد که از مشخصات منحصر به فرد این بردها می توان به رزولوشن و دقت بسیار زیاد مکان نما و همچنین سرعت بسیار بالای نوشتاری اشاره کرد .
همچنین این شرکت، بردهای هوشمند IP Board  را با مشخصه منحصر به فرد استفاده دو کاربر به صورت همزمان ارائه نموده است که این تکنولوژی تحول عظیمی در زمینه بردهای هوشمند ایجاد کرده است .
در هنگام استفاده از این بردها دوکاربر می توانند با هم بنوسند و طراحی کنند و از همکاری و همفکری با یکدیگر بر روی برد هوشمند لذت برده و بازده کلاس را به نهایت خود برسانند.

وایت برد های الکترونیکی که  امروزه به نامهای برد هوشمند،اسمارت برد ،وایت برد دیجیتال نیز مرسوم می باشد یکی از تجهیزات نوین کمک آموزشی می باشد که با توجه به قابلیتهایی که دارد نقش بسزایی در بهبود انتقال مطالب در کمترین زمان و بصورت مولتی مدیا ایفا می نماید.

کمپانی Disk King Technology Co., Ltd از سال  1992 تحقیقات خود را در زمینه تجهیزات هوشمند شروع و اقدام به تولید این وایت بردها  با نام VosaBoard نموده است. این کمپانی تلاش نموده با بهره گیری از تکنولوژیهای جدید در ساخت این وایت بردهای هوشمند ، مشکلات وایت بردهای الکترونیکی قدیمی را رفع نموده و محصولات خود را درمدلهای لمسی و مجهز به قلم هوشمند و قابل حمل متناسب با سلیقه و بودجه های مختلف

به بازار ارائه نماید.

وایت برد هوشمند مجهز به قلم:

این تخته وایت برد دیجیتال مناسب کلاسهای آموزشی مدارس و دانشگاهها می باشد و با توجه به نوع جنس صفحه ای که دارد در برابر ضربه و خش مقاوم بوده و از استحکام مناسبی برخوردار می باشد.

این تخته وایت بردهوشمند آموزشی دارای نرم افزار مخصوص می باشد که با توجه به ابزارهایی که در اختیار کاربران قرار می دهد کمک شایانی به ارائه و انتقال هر چه جذاب تر مطالب در کمترین زمان ممکن می نماید.

این تخته وایت بورد هوشمند دیجیتال مجهز به قلم نوری می باشد که نسبت که صفحه تخته هوشمند حساس بوده و می توان بوسیله آن می توان بر روی واتیبرد نوشت و یا کنترل موس کامپیوتر را در دست گرفت.

بردهوشمند لمسیSingle touch

این وایت برد لمسی هوشمند مناسب کلاسهای مدارس و دانشگاهها و مراکز آموزشی می باشد . با توجه به نوع جنس صفحه ای که این اسمارت برد دارد در برابر ضربه و خش مقاوم بوده و از استحکام مناسبی برخوردار می باشد . توسط این وایت برد لمسی الکترونیکی می توان کنترل موس کامپیوتر را در دست گرفت و یا بر روی آن در هر محیط نرم افزاری نوشته و دست نوشته های خود را ذخیره نمود . این وایت بورد لمسی هوشمند جهت دسترسی آسان در حداقل زمان ممکن به ابزارهای مختلف ، به کلیدهای میانبر در دو سمت صفحه مجهز شده است و برای کاربر آزادی عمل بیشتری را مهیا ساخته  است .

این صفحه هوشمند بصورت لمسی کار (Finger Touch) می کند و برای کار کردن با آن نیاز به قلم مخصوص نمی باشد.

نرم افزار مخصوص این اسمارت برد الکترونیکی، ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می دهد که کمک شایانی به ارائه و انتقال هر چه جذاب تر مطالب در کمترین زمان ممکن می نماید.

برد هوشمند لمسیDual Touch

این وایت بورد هوشمند مناسب سالنهای کنفرانس، کلاسهای آموزشی مدارس و دانشگاهها می باشد و با توجه به نوع جنس صفحه ای که دارد در برابر ضربه و خش مقاوم بوده و از استحکام مناسبی برخوردار می باشد .وایت بورد هوشمند،وایت بورد،وایت بورد الکترونیکی توسط این وایت بورد الکترونیکی می توان کنترل موس کامپیوتر را در دست گرفت و یا بر روی آن در هر محیط نرم افزاری نوشته و دست نوشته های خود را ذخیره نمود . این وایت بوردهوشمند جهت دسترسی آسان در حداقل زمان ممکن به ابزارهای مختلف ، به کلیدهای میانبر در دو سمت صفحه مجهز شده است و برای کاربر آزادی عمل بیشتری را مهیا ساخته  است .

یکی از ویژگیهای منحصر بفرد این وایت بورد الکترونیکی  Dual Touch بودن آن است که آن را از دیگر بوردهای هوشمند مجزا ساخته است و این امکان را می دهد که دو کاربر بتوانند بصورت همزمان بر روی آن کار نمایند.

همچنین این وایت بوردهوشمند لمسی بوده و برای کار کردن با آن نیاز به قلم مخصوص نمی باشد.

نرم افزار مخصوص این وایت بوردالکترونیکی، ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می دهد که کمک شایانی به ارائه و انتقال هر چه جذاب تر مطالب در کمترین زمان ممکن می نماید.

برد هوشمند قابل حمل

این وایت برد هوشمند قابل حمل مناسب کلاسهای آموزشی می باشد .بردهوشمند iPeresent بسیار سبک و کوچک طراحی شده و برای استفاده بصورت قابل حمل (پرتابل) مناسب بوده و براحتی می تواندکیت هوشمند،هوشمند ساز صفحه در هر محلی در حداقل زمان ممکن نصب و راه اندازی گردد.این بردهوشمند قابل حمل می تواند بر روی ویدئو پروژکتور با بر روی سه پایه

تخته سفید اینترنتی

از تخته سفید اینترنتی می‌توان به عنوان یک ابزار برای چَت و رسم شکل استفاده کرد. افرادی که در زمان استفاده از تخته سفید اینترنتی در گروه حضور دارند می‌توانند مطالب خود را بر روی تخته بنویسند و یا رسم کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند مطالبی که دیگران می‌نویسند و یا رسم می‌کنند را ببینند. تمام ارتباطات با استفاده از اجرای برنامه مورد نظر و بر روی صفحه نمایش رایانه کاربر اتفاق می‌افتد. امکان کپی کردن تصاویر از سایر نرم‌افزارها مانند مایکروسافت وُرد و استفاده از آن‌ها باعث شده تا کار با این اپلکیشن بسیار راحت باشد. بسیاری از نرم‌افزارهای چَت مانند ام. اس. ان. مسنجر و یاهو مسنجر از قالبیت درون ساختاری تخته سفید برخوردار هستند.

ویژگی های مشترک هر سه نوع تخته سفید

هر سه نوع تخته سفید امکان نمایش اطلاعات از پیش آماده شده را به بیش از یک نفر فراهم می‌کنند. می‌توان از تخته‌های سفید به عنوان سطحی برای نمایش رسانه‌های غیر تعاملی استفاده کرد. نهایتا، می‌توان از تخته سفید به عنوان ابزاری برای جلب مشارکت افراد شرکت کننده در کلاس استفاده کرد.

قیمت برد هوشمند

نرم‌افزارهایی مانند یاهو مسنجر یا ام. اس. ان. مسنجر دارای تخته سفید اینترنتی هستند. قیمت تخته سفیدهای معمولی از چند دلار برای اندازه‌های کوچک آغاز شده و با افزایش اندازه، قیمت آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. تخته سفیدهای تعاملی (برد هوشمند) گران‌ترین نوع تخته‌های سفید هستند. قیمت آن‌ها از چند صد دلار آغاز شده و بسته به نوع، لوازم جانبی و قابلیت‌ها، تا چند هزار دلار افزایش می‌یابد. برای کسب اطلاع دقیق از قیمت آنها می توانید با شرکت مهندسی نوآوران تحقیق تماس حاصل نمایید.

با پیشرفت تکنولوژی در عرصه‎های مختلف آموزشی، اداری، صنعتی و … خیلی ازکارها به راحتی امکان‎پذیر شده است. یکی ازبهترین روش‎های جدید آموزشی استفاده از وایت‎برد تعاملی یا تخته هوشمند است که مسلما کمک بزرگی در زمینه آموزش به معلمان و دانش آموزان عزیز می‎باشد . برد‎های هوشمند امکان نمایش مطالب بصورت کاملا” پویا را ارائه می‎دهند

Copyright © 2015 - www.bahiraei-white-board.ir. All Rights Reserved
Design by: DARIUSH ZAMANI