برد هوشمند یا وایت برد تعاملی چیست ؟

با پیشرفت تکنولوژی در عرصه های مختلف آموزشی ،اداری ، صنعتی و … خیلی ازکارها به راحتی امکان پذیرشده است. یکی ازبهترین روش های جدید آموزشی استفاده از وایت برد تعاملی یا تخته هوشمند است که مسلما کمک بزرگ

با پیشرفت تکنولوژی در عرصه های مختلف آموزشی ،اداری ، صنعتی و … خیلی ازکارها به راحتی امکان پذیرشده است. یکی ازبهترین روش های جدید آموزشی استفاده از وایت برد تعاملی یا تخته هوشمند است که مسلما کمک بزرگی در زمینه آموزش به معلمان و دانش آموزان عزیز می باشد . برد های هوشمند امکان نمایش مطالب بصورت کاملا” پویا را ارائه می دهند . اما تخته هوشمند یا وایت بورد تعاملی واقعا چیست و چگونه کار می کند ؟

وایت برد تعاملی یا((Interactive Whiteboard (iwb) صفحه کامپیوتر را که توسط پروژکتور بر روی پرده ، نمایش داده شده است را لمسی می کند و می توان تنها با لمس کردن ( به وسیله انگشت یا قلم مخصوص ) روی تصویر کار کرد . می توانید بدون استفاده از کیبورد و ماوس به مدیریت اطلاعات و نرم افزار های مختلف سیستم بپردازید ، عکس و ویدئو نمایش دهید ، روی محتوا های مختلف یادداشت بنویسید یا قسمت های مختلف یک متن را هایلایت کنید . این تقریبا مثل کاری است که عادل فردوسی پور در ۹۰ انجام می دهد . یک برد هوشمند در واقع یک صفحه کامپیوتری بزرگ است که به لمس حساسیت دارد.
این فرآیند را در واقع ۳ دستگاه انجام می دهند:
کامپیوتری که خروجی تصویرش به پروژکتور متصل است
پروژکتوری که تصویر کامپیوتر را روی برد هوشمند پخش می کند
برد هوشمندی که با پورت USB به کامپیوتر متصل است
برد ها معمولا به دیوار متصل می شود یا پایه دارند . اولین برد هوشمند در سال ۱۹۹۱ تولید شده است . در ابتدا برای استفاده در بیزینس و نمایش ایده ها و ضبط جلسات ایجاد شدند ، اما با توجه به امکانات و کاربردهای گوناگونی و چون دستگاه های بسیار منعطفی بودند ، کاربرد های فراوانی پیدا کردند .امروزه استفاده از وایت برد هوشمند که برد الکترونیکی یا اسمارت برد نیز نامیده می شوند ، در بسیاری از مراکز آموزشی در همه سطوح آموزشی از مهدهای کودک تا دانشگاه ها و نیز در سالنهای کنفرانس رایج گردیده است . با توجه به فعالیت چشم گیر سازمان آموزش و پرورش ، مدارس زیادی به این تخته سیاه های مدرن مجهز شده اند . استفاده از نرم افزارها و محتواهای آموزشی مخصوص بردهای هوشمند ، کاربرد آنها را افزایش داده و کمک شایانی به موفقیت بردهای هوشمند نیز کرده است .
برد های هوشمند ، امکانات آموزشی بسیار متنوعی را ایجاد می کنند .استفاده از برد هوشمند ، محیط کلاس ها را تعاملی و مهیج می کند ،عملکرد دانش آموزان را بهبود می دهد ، همکاری و تعامل داشن آموزان را بالا می برد ، فرآیند یادگیری دانش آموزان را بسیار سریع تر می کند و شور و شوق فراوانی به کلاس می آورد . اگرچه در محیط های زیادی از همه پتانسیل آنها استفاده نمی شود و در موارد فراوانی بجای تخته سیاه های مجلل از آنها استفاده می شوند .
علاوه بر محیط های آموزشی ، نمونه های بسیار کوچکی از کاربردهای متنوع این بردها را می توان در جلسات کاری ، کارهای تیمی ، مربی گری حرفه ای ورزش و …هم نام برد .
-نمونه کاربرد در یک کلاس درس :
معلم درس جغرافی ، نقشه همسایه های ایران را نمایش می دهد و قسمت های مختلف نقشه را هایلایت می کند و در مورد آن ها توضیحاتی می دهد . سپس استاد می تواند از دانش آموزان بخواهد خودشان بیایند و با تخته هوشمند کار کنند . استاد می تواند پشت کامپیوترش بنشیند و دانش آموز پای تخته باشد و همه دانش آموزان در مباحث شرکت کنند .
نمونه کاربرد در یک تیم ورزشی
مربی یک تیم فوتبال در اتاق باشگاه ، فیلم بازی بازیکنان را پخش می کند ، در جاهایی که لازم است فیلم را متوقف کند ، روی بازیکن خاصی علامت می زند ، بازیکن خاصی از حریف را را هایلایت می کند و در مورد حرکت بازیکنان صحبت کند و بازیکنان در جلسه شرکت می کنند . مربی بعد از بررسی بازی ، فیلمی که پخش شده با حاشیه هایی که نوشته و علامت هایی که روی زمین زده را ذخیره می کند و به بازیکنان می دهد .
نمونه کاربرد در یک کلاس پزشکی
استاد در یک کلاس پزشکی ، عکسی از قسمتی از بدن را نشان می دهد . حاشیه ای در کنارش می نویسد ، لیبل هایی را اضافه میکند و قسمت های کلیدی را مشخص می کند . طرح نهایی که شامل یادداشت ها و علامت هاست را ذخیره کرده و برای دانشجویان پرینت می گیرد و یا در سایت دانشگاه آپلود می کند .
نمونه کاربرد در معرفی امکانات یک نرم افزار
فردی که نرم افزار را قرار است معرفی کند ، نرم افزار را بر روی تخته هوشمند اجرا می کند و با انگشت خود با آن کار کند ، قابلیت های مختلف نرم افزارش را اجرا می کند و به تعدا زیادی از حضار نمایش می دهد . نرم افزار های مشابه را هم اجرا می کند و برتری های نرم افزار خودش را نشان می دهد . فیلم مقایسه را ذخیره می کند و در اختیار حضار قرار می دهد .
نمونه کاربرد در تعامل گروهی یک تیم کاری
کارمندان شرکت دور هم جمع می شوند . موضوع جلسه ، بررسی دلایل افزایش فروش در دوره آبان ماه است . کارمندان دلایلی که به نظرشان می رسد را ارائه می دهند. ایده ها و نظرات مختلف روی نمودار نوشته می شود . نمودار ماه های گدشته نمایش داده می شود . برای کمک به فهم موضوع ، قسمتی از کتابی که در مورد روش های افزایش رضایت مشتریان است ، نمایش داده می شود و قسمت های مهم آن هایلایت می شوند . تصویر نهایی را ذخیره می کنند که بعدا از طریق شبکه و ایمیل به اشتراک گذاشته شود
لازم به یادآوری است که دستگاه هایی با نام کیت های هوشمندساز و یا سنسورهای هوشمندساز هم وجود دارند که می توانند تخته های معمولی را هوشمند یا در واقع لمسی کنند . درمورد این ابزار ها و امکانات و کاربردهای مختلف بردهای هوشمند در مقالات بعدی صحبت خواهیم کرد .

Copyright © 2015 - www.bahiraei-white-board.ir. All Rights Reserved
Design by: DARIUSH ZAMANI